PÁLYÁZATI KIÍRÁS Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogram -2025/2026. tanév

korábban Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj vagy Stipendium Peregrinum támogatásban részesülteknek

1. Pályázat célkitűzése

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (a továbbiakban: KIM) a Tempus Közalapítvány (a továbbiakban: TKA) által rendelkezésre bocsátott támogatási keret biztosításával pályázatot hirdet nemzetközi hallgatói mobilitások megvalósítására a világ legrangosabb felsőoktatási intézményeibe a legkiválóbb tehetségeink képességeinek és tudásának kiaknázása érdekében. Jelen kiírás szerinti Stipendium Peregrinum Ösztöndíjban azok a hallgatók részesülhetnek, akik előző tanévre Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjban vagy Stipendium Peregrinum Ösztöndíjban részesültek és a támogatási jogviszonyuk nem szűnt meg.
A pályázat lebonyolítója a TKA.

A Stipendium Peregrinum Ösztöndíj (a továbbiakban: Ösztöndíjprogram) célja a legkiemelkedőbb tehetségek kimagasló anyagi és szakmai támogatása, különösen a STEM+ területeken . A hazai munkaerőpiacon különös jelentőséggel bír a világ legkiválóbb egyetemein szerzett diplomával elhelyezkedők aránya, a külföldön megszerzett tudás hazai hasznosulása.

2. Pályázat benyújtására jogosultak

2.1. Jelen Pályázati Kiírás keretében az alábbi feltételeknek megfelelő pályázók nyújthatnak be támogatási kérelmet:

  1. az előző tanévben Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjat vagy Stipendium Peregrinum Ösztöndíjat nyert el;
  2. jelen pályázat beadás évében legalább a 18. életévét betöltő, kiemelkedően tehetséges fiatalok, akik
  3. a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj TKA által kibocsátott Támogatói Okiratának (továbbiakban: TO), illetve a Stipendium Peregrinum Ösztöndíj támogatásban rögzítetteknek megfelelően teljesítik a szerződést, ezen felül megvalósítják az alábbi általános követelményeket:
    1. aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek a TO-ban támogatott intézményben és szakon, illetve a támogatással vállalt tanévet sikeresen teljesítették;
    2. tanulmányi eredményeik miatt példaképként szolgálhatnak;
    3. vállalják, hogy részt vesznek az ösztöndíjasoknak szervezett „Bevonó tárborban”, illetve annak rendszvényein (indokolt esetben felmentés kérhető);
    4. vállalják, hogy a Stipendium Peregrinum Ösztöndíj kommunikációjával kapcsolatos tevékenységben, valamint rendezvényein részt vesznek;
    5. vállalják, hogy a célintézményben egy szemeszterben legalább húsz (20), egy trimeszterben legalább tizenöt (15) sikeresen teljesített ECTS kreditet vagy azzal egyenértékű kreditet megszereznek, vagy ezekkel azonos óraszámot teljesítenek. Amennyiben a célintézmény tanulmányi rendje alapján a kreditszerzés, vagy annak hivatalos igazolása csak az adott tanév, vagy képzési időszak végén válik elérhetővé, a hallgató köteles a kötelező kreditszám teljesítését igazoló dokumentumot a megszerzését követő 8 napon belül benyújtani. Amennyiben a hivatalos tanterv alapján egy szemeszter során a fentiekben vázoltak alapján kevesebb ECTS, vagy azzal egyenértékű kredit szerezhető, a hallgató tanulmányi előmenetele az adott intézmény által meghatározott teljesítményértékelés szerint kerül figyelembevételre;
    6. vállalják, hogy – amennyiben működik ilyen – részt vesznek a célintézmény magyar hallgatói szervezetének munkájában, és Magyarország külképviseletével, helyi magyar szervezetekkel kapcsolatot tartanak;
    7. tudásuk, tapasztalataik Magyarország számára történő hasznosulása jegyében – nem teljesítés esetén visszafizetési kötelezettség terhe mellett – a Stipendium Peregrinum Ösztöndíj támogatás elnyerésekor a jelen pályázatban érintett külföldi tanulmányaikat követő öt éven – ennél hosszabb időtartamú támogatás esetén tíz éven – belül az általuk Stipendium Peregrinum Ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 6. §-ában meghatározott biztosítási jogviszonyt eredményező munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt tartanak fenn, vagy magyar joghatóság alatt vállalkozási tevékenységet folytatnak.

FIGYELEM!

Kérjük, a regisztráció és a pályázat benyújtása során fokozott figyelmet fordítson arra, hogy a Pályázati Kiírásban meghatározott pályázói körnek megfelelően történjen a pályázat benyújtása. Amennyiben ezen feltétel nem teljesül, az a pályázat érvénytelenségét vonja maga után.

2.2. Nem részesülhet ösztöndíjban az a Pályázó, aki:

3. Pályázati kategóriák

Az Ösztöndíj elnyerésére az alábbi kategóriában lehet pályázatot benyújtani:

4. Benyújtható pályázatok száma

Jelen Pályázati Kiírás keretében a korábban Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjat vagy Stipendium Peregrinum Ösztöndíjat elnyert hallgató tanulmányai folytatására - a TO-ban rögzített intézményben és szakon - nyújthat be egy pályázatot.

5. Támogatási időszak

A támogatás a 2025/2026. tanévre vonatkozóan vehető igénybe.
Támogatási időszak: 2025. július 1. – 2026. június 30.

6. Díjazás

6.1. A díjazás az ösztöndíjas fiatal további szakmai fejlődéséhez ösztöndíj formájában történő anyagi hozzájárulás.

6.2. A jónak ítélt pályázatok benyújtói „Stipendium Peregrinum Ösztöndíj”-ban részesülnek.

7. A díjazottak száma és a rendelkezésre álló keretösszeg

A pályázatok támogatására rendelkezésre álló összesített pályázati keretösszeg 400.000.000,- Ft, azaz Négyszázmillió forint.
A KIM fenntartja magának a jogot, hogy a rendelkezésre álló költségvetési forrás megváltozása esetén a támogatás keretösszegét megváltoztassa és/vagy ne merítse ki a pályázat keretösszegét. 
 

8. A támogatás formája és mértéke

8.1. A pályázaton az alábbi támogatási keretösszegekre lehet pályázni:

8.2. A támogatás vissza nem térítendő támogatás formájában, ösztöndíjként kerül biztosításra.

8.3. A pályázathoz saját forrás bemutatása és biztosítása nem szükséges, ám a Pályázónak nyilatkoznia kell arról, hogy a jelen pályázaton elnyert támogatáson túl – szükség esetén – megteremti a külföldi felsőoktatási intézményben való tanulás és tanulással együtt járó lakhatási, megélhetési költségek fedezetét. 

8.4. A támogatási keretösszeg felhasználása és annak igazolása
A nyertesek számára rendelkezésre bocsátott összeg olyan pénzbeli támogatás, amelyet kötelezően a tanulási és a tanulással együtt járó lakhatási, megélhetési költségek fedezésére kell fordítani a pályázat által szabott, alábbi feltételek figyelembevételével.

8.5. A pályázatban az alábbi költségek tervezhetők:

FIGYELEM!
A külföldi tanulmányok során felmerülő költségek mértékét és tételes eloszlását nagymértékben meghatározza az adott célország, a célintézmény, a szak, a képzési forma és egyéb gazdasági tényezők. Ebből kifolyólag a kiadások megtervezése, majd a megpályázott összeg elbírálása is ezen mutatók mentén, egyéni módon történik. A tervezhető költségek maximális mértékét az I. számú melléklet tartalmazza. Nem minden költségsort kötelező használni, azok megtervezése a Pályázó felelőssége. A költségkategóriák a tanév során egy alkalommal, a féléves beszámoló benyújtásakor módosíthatóak, így kérjük, a Pályázók alaposan végiggondolva tervezzék meg a költségeiket!

Jelen Pályázat keretén belül számítástechnikai eszközök beszerzése nem támogatott.

8.6. Az Ösztöndíj kizárólag a Pályázó költségeinek fedezésére szolgál, annak keretében más személy (családtag, tanár, gyám stb.) költségei nem támogathatók.

8.7. A Pályázó a pályázat benyújtásával tudomásul veszi, hogy az általa benyújtott program költségvetésének részbeni támogatásáról is dönthet a Értékelőbizottság, ha a pályázat tervezett elszámolható költségei között olyan költségtétel szerepel, amely nem elszámolható, nem szükséges a projekt céljának teljesítéséhez vagy aránytalanul magas, illetve a rendelkezésre álló szabad előirányzatra tekintettel csak ekként lenne támogatható. Részbeni támogatásról szóló döntés esetén a Pályázónak módosított költségtervet szükséges benyújtania a TKA részére.

8.8. Az Ösztöndíj a pályázatban előírtaknak megfelelő, célzott felhasználását alátámasztó szakmai beszámolóját az elvégzett kurzusokról a célintézmény által kiállított igazolás hiteles másolatával és félévenként egy legalább 25 (huszonöt) A4 oldalas (beleértve a fényképeket, mellékleteket), fénykép-dokumentációt tartalmazó szakmai beszámolóval szükséges elkészíteni (a Pályázati Kiírás 20. pontjában meghatározottaknak megfelelően).

8.9. Az Ösztöndíj teljes összegének pénzügyi elszámolása (a Pályázati Kiírás 16. pontjában meghatározottaknak megfelelően) a Pályázó által készített költségösszesítő alapján történik.

9. A pályázat tartalma

9.1. Kérjük, töltse ki az online pályázati űrlapot! (palyazat.tpf.hu, tartalma a II számú mellékletnek megfelelő)

9.2. Kérjük, töltse ki a III. számú mellékletben található nyilatkozatokat!

9.3. Kérjük, excel-táblázat segítségével mutassa be, milyen költségekkel tervez és számol az Ösztöndíj elnyerése esetén! (V. számú melléklet)

FIGYELEM!

9.4. A pályázatot elektronikus úton szükséges benyújtani a palyazat.tpf.hu online pályázatkezelő felületen. A felületen tölthető ki a pályázati adatlap, továbbá itt találhatóak a szükséges mellékletek. A pályázat benyújtását a kitöltött pályázati adatlap kitöltésével és a megjelölt mellékletek elektronikus formában történő feltöltésével lehet hiánytalanul teljesíteni.

A jelentkezési felület 2025. május 20. (kedd) 8:00 (CET) órakor nyílik meg.

10. A pályázatok benyújtásának határideje

A pályázat benyújtásának határideje közép-európai nyári időszámítás (CET) szerint:

2025. június 05. (csütörtök)  17.00 óra (CET)

11. A pályázatok érvényességének vizsgálata, hiánypótlás

11.1. A pályázatokat a TKA ellenőrzi.

11.2. A benyújtott pályázatokat a TKA iktatja és pályázati azonosítóval látja el.

11.3. A TKA a pályázatok befogadása során az alábbiakat vizsgálja meg:

11.4. Az alábbi esetekben a pályázatot a TKA nem fogadja be, és további érdemi vizsgálat nélkül elutasítja:

11.5. Amennyiben a befogadott pályázat formai ellenőrzése során a TKA megállapítja, hogy a pályázat nem teljeskörűen felel meg a Pályázati Kiírásban foglalt feltételeknek, azaz a pályázatot hibásan, hiányosan nyújtották be, vagy az igényelt költségvetési támogatás összege meghaladja a maximálisan igényelhető mértéket, a Pályázót egy alkalommal, e-mail-értesítésben hiánypótlásra hívja fel, legfeljebb öt (5) munkanapos hiánypótlási határidő megjelölésével. Határidőben benyújtottnak minősül az a hiánypótlás, amely a hiánypótlási felhívásban megjelölt határidőn belül (a határidő utolsó napjának 23:59 órájáig CET) e-mailben megérkezett.

FIGYELEM!
Amennyiben a Pályázó nem pótolta a hiányosságokat a hiánypótlási felhívásban megjelölt határidőre, vagy azoknak nem a hiánypótlási felhívásban meghatározott módon tett eleget, úgy a TKA megállapítja a pályázat érvénytelenségét, és az érvénytelenség okának megjelölésével elektronikus értesítést küld a Pályázónak.

12. A pályázatok elbírálásának menete és főbb szempontjai

12.1. A beérkezett pályázatok értékelése azok tartalma, szakmai megalapozottsága és minősége alapján történik.

12.2. A beérkezett pályázatok elbírálása az alábbiak szerint történik:

12.3. A pályázati döntés várható határideje közép-európai nyári időszámítás szerint: 2025. július 16. (szerda). A döntésről a pályázókat a döntést követő 5 munkanapon belül értesíti a Tempus Közalapítvány.

12.4. A pályázat elbírálása során többletpontot kapnak az alábbi versenyeken és programokban helyezést, eredményt elért és/vagy résztvevő pályázók:

A Pályázó Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjasként vagy Stipendium Peregrinum Ösztöndíjasként elért versenyeredményei

FIGYELEM!
Az elbírálás során a Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjas vagy Stipendium Peregrinum Ösztöndíjas támogatott időszakban, külföldi tanulmányok során végzett verseny tevékenységre is adhatnak a szakértők többlet pontszámot, amennyiben az elért eredmények dokumentummal igazoltak.

13. A pályázat értékelési szempontrendszere

1. 

Nemzetközi Tudományos Diákolimpia,
Nemzetközi Művészeti vagy Tanulmányi Verseny

  • aranyérem / első díj = 6 pont
  • ezüstérem / második díj = 4 pont
  • bronzérem / harmadik díj = 2 pont
  • különdíj = 1 pont
  • nemzetközi döntőbe került = 1 pont 
2.

Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV),
Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK),
Szakmai Érettségi Tantárgyak Versenye (SZÉTV),
Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciája (TUDOK) vagy
Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny

  • 1-10. hely = 3 pont
  • nagydíj (TUDOK) = 2 pont
  • első díj (TUDOK) = 1 pont
  • különdíj (OKTV) = 1 pont 
3.

Egyéb Országos Verseny, vagy Ifjú tudósok tudományos vetélkedő

  • országos döntőbe került = 1 pont

 4.

Junior Pro Scientia / Pro Scientia / Arte Aranyérem

  • aranyérem = 2 pont
  • ösztöndíj = 1 pont

 5.

Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj

  • 1 pont

6.

Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj

  • 1 pont

7. 

Új Nemzeti Kiválóság Program Ösztöndíj

  • 1 pont

8. 

Az Ösztöndíjigénylés indokainak bemutatása

  • színvonalas, részletes és kidolgozott = 7 pont
  • részben kidolgozott = 1–6 pont
  • nem kidolgozott = 0 pont
  1.  

A Pályázó elmúlt 3 (három) tanévben (2022/2023, 2023/2024, 2024/2025) elért eredményeinek bemutatása

  • részletes, kidolgozott és alátámasztott = 7 pont
  • részben kidolgozott vagy részben alátámasztott 1–6 pont
  • nem kidolgozott vagy nem alátámasztott = 0 pont 
10.

A Pályázó személyének bemutatása
(a társadalmi felelősségvállalás jegyében önkéntes tevékenység végzése, érdeklődési kör, családi ésszociális háttér, nyelvi kompetenciák, hobbi stb.)

  • színvonalas, részletes és kidolgozott = 5 pont
  • részben kidolgozott = 1-4 pont
  • nem kidolgozott = 0 pont 
11.

A Pályázó STEM+ területen folytatja tanulmányait

  • 7 pont 

12.

Az Ösztöndíj költségterve részletes és indokolt-e

  • minden költségtétel részletesen kifejtett és indokolt = 5 pont
  • nem minden költségtétel részletesen kifejtett és indokolt, egyes költségtételek indokoltsága nem megítélhető = 1-4 pont
  • a költségterv elnagyolt vagy a költségtételek nem megfelelően indokoltak = 0 pont 
13.

A Pályázó Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíjasként vagy Stipendium Peregrinum Ösztöndíjasként elért versenyeredményei

  • 0-5 pont

FIGYELEM! 
A fenti táblázat, illetve a benyújtott dokumentumok és mellékletek feldolgozása után felállított pontszámok szerinti rangsor a személyes meghallgatások eredményeként módosíthatja az addigi pontszámok alapján kialakult rangsort!

14. A pályázók döntést követő kiértesítése

A döntést követően a TKA legfeljebb öt (5) munkanapon belül írásbeli elektronikus értesítést küld a pályázat elbírálásáról, és az eredményeket honlapján és közösségi oldalán egyaránt közzéteszi. Az értesítés tartalmazza a támogatási döntést, és a költségvetési támogatás feltételekhez kötése esetén annak indokait.

15. Támogatói okirat kibocsátása

15.1. A támogatási döntésről szóló értesítések tartalmazzák a támogatói okirat kibocsátásának feltételeit. A támogatói okirat kibocsátásához a Pályázónak be kell nyújtania az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (Ávr.) 75. §-ában felsorolt nyilatkozatokat és dokumentumokat, illetve az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (Áht.) 50. § (4) bekezdése szerinti követelményeknek való megfelelésről szóló igazolást, továbbá a TKA által előírt egyéb nyilatkozatokat, dokumentumokat. A támogatás igénybevételére a támogatói okirat keretei között van lehetőség, a támogatói okirat kibocsátásához szükséges dokumentumokat a Pályázónak az értesítésben megjelölt határidőre kell megküldenie.

15.2. A támogatásban részesült ösztöndíjasok részére – korlátozottan cselekvőképes ösztöndíjas esetében törvényes képviselője hozzájárulásával – a támogatói okirat kibocsátásához szükséges valamennyi feltétel határidőben való teljesülése esetén a támogatói okiratot a TKA bocsátja ki.

15.3. Érvényét veszti a támogatási döntés, ha a jogviszony a támogatásról szóló értesítés kézhezvételétől számított húsz (20) munkanapos határidőn belül a Pályázó mulasztásából – vagy neki felróható egyéb okból – nem jön létre.

16. A támogatás elszámolása és ellenőrzése

16.1. A beszámolási kötelezettség (szakmai beszámoló) teljesítése során a Kedvezményezettnek igazolnia kell, hogy a támogatást rendeltetésszerűen, a döntés szerinti célnak megfelelően, a támogatói okiratban rögzített keretek között használta fel.

16.2. A félévenként elkészítendő szakmai beszámoló benyújtása a 2026. január 31. napjáig felmerült költségekről legkésőbb 2026. február 15. napjáig, a 2026. július 31. napjáig felmerült költségekről legkésőbb 2026. augusztus 15. napjáig szükséges.

16.3. A szakmai beszámoló és a pénzügyi elszámolás készítése során figyelmet kell fordítani arra, hogy a támogatás teljes keretösszegével el kell számolni. Amennyiben a Kedvezményezett a támogatási keretösszeg 100%-ával nem tud az elfogadott költségvetés szerint elszámolni, úgy a maradványösszeget vissza kell utalni a támogatói okiratban meghatározott számlaszámra a pályázati azonosító „közlemény” rovatban történő feltüntetésével. Ezzel egy időben az összegre vonatkozó lemondó nyilatkozat eredeti példányát is meg kell küldeni a TKA részére.

16.4. A beszámoló elfogadása azt jelenti, hogy megállapítható a szerződésszerű teljesítés. A TKA így dönt abban az esetben is, ha a Kedvezményezett önkéntesen visszafizeti a fel nem használt támogatási összeget. A beszámoló elfogadása esetén a TKA értesíti a Kedvezményezettet a pályázat lezárásáról.

16.5. A beszámoló részleges elfogadása azt jelenti, hogy a benyújtott beszámoló alapján csak részteljesítés állapítható meg. Ilyen esetben a TKA meghatározza, hogy a pénzügyi elszámolás mely tételei/összegei, illetve a szakmai beszámoló mely elemei elfogadhatóak, illetve elutasítandóak. Ilyen esetben a TKA felszólítására a Kedvezményezettnek vissza kell fizetnie a kiutalt támogatási (rész)összeget, a Magyar Nemzeti Bank alapkamatával növelten.

16.6. A beszámoló elutasítása azt jelenti, hogy a Kedvezményezett a támogatással való elszámolási kötelezettségének nem tett eleget, vagy szerződésszegést követett el. Ennek részletes szabályozását a támogatói okirat tartalmazza. Elutasító döntés esetén a TKA a támogatói okiratot visszavonja. A szerződést megszegő Kedvezményezettnek ilyen esetben a TKA felszólítására vissza kell fizetnie a kiutalt támogatási (rész)összeget, a Magyar Nemzeti Bank alapkamatával növelten.

17. Lemondás

17.1. A Kedvezményezett a döntés után bármikor kezdeményezheti a támogatási összeg egészéről vagy egy részéről való lemondást elektronikusan megküldött e-mailben. Ha a Kedvezményezett a beszámoló elkészítése során szembesül azzal, hogy a támogatási keretösszeg 100%-ával nem tud az elfogadott költségvetés szerint elszámolni, úgy a pénzügyi elszámolással együtt kell beküldeni a lemondást, és visszautalni a lemondott összeget.

17.2. A lemondó nyilatkozatot a Kedvezményezettnek kell aláírni, és a visszautalásról szóló terhelési értesítő hitelesített másolatát csatolni kell a nyilatkozathoz.

18. Lezárás

A pályázati program lezárása – a támogatott pályázati cél szerződés szerinti megvalósulását követően – a megvalósításáról szóló szakmai beszámoló alapján történik. A pályázati program lezárásának tényéről a TKA írásban értesíti a Kedvezményezettet.

19. Egyéb feltételek

19.1. A programmal kapcsolatosan kezelt személyes adatok és a projektre vonatkozó adatok statisztikai célra, személyazonosításra alkalmatlan módon felhasználhatóak, közzétehetőek és továbbíthatóak.

19.2. A Pályázó hozzájárul, hogy a támogatás megítélése esetén a projekt keretében beküldött anyagokat, beszámolót, fotó- és videó-dokumentációt a TKA korlátlanul felhasználja és nyilvánosan közzétegye.

19.3. A TKA monitoringtevékenységének keretében a pályázati tevékenységeivel kapcsolatban a nyertes pályázóktól a pályázatban megadottakon felül további adatokat kérhet.

19.4. A Pályázó nyertes pályázata esetén hozzájárul, hogy az Ösztöndíjprogram rendezvényein történő részvételével kapcsolatos fotó- és videó-dokumentációkat a TKA – külön engedély nélkül – megossza a program népszerűsítése céljából.

19.5. A jelen Pályázati Kiírásra pályázatot benyújtók vállalják az Ösztöndíjprogram Alumni tevékenységében történő részvételt.

20. További információ

A pályázattal kapcsolatban további információkat a palyazat.tpf.hu weboldalon olvashat, valamint az ott megadott elérhetőségeken érdeklődhet. A beszámolók tartalmi kérdéseivel, illetve a vállalt szakmai feladatok teljesítésével kapcsolatosan a projektiroda@tpf.hu e-mail címen kaphat további iránymutatást.

21. Jogorvoslat

Az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII.31.) Korm.rendelet (a továbbiakban: Ávr.) 102/D. §-ában rögzített rendelkezések keretei közt az Ávr. 102/D. § (4) bekezdése szerinti tartalommal a támogatás igénylője vagy a kedvezményezett a Tempus Közalapítványnál a projektiroda@tpf.hu e-mail címre kifogást nyújthat be, ha a pályázati eljárásra, a támogatási döntés meghozatalára, a támogatói okiratok kiadására, a költségvetési támogatás folyósítására, visszakövetelésére vonatkozó eljárás jogszabálysértő, a pályázati kiírásba vagy a támogatói okiratba ütközik. A kifogás benyújtására a kifogásolt intézkedéshez vagy mulasztáshoz kapcsolódóan megállapított határidőn belül, ennek hiányában az arról való tudomásszerzéstől számított tíz napon belül, de legkésőbb az annak bekövetkezésétől számított harminc napon belül, írásban van lehetőség. A kifogás benyújtására nyitva álló határidő elmulasztása miatt igazolási kérelem benyújtásának helye nincs.

Mellékletek

Utolsó módosítás: 2025.05.19.