Nemzetköziesítés a Színház-és Filmművészeti Egyetemen

2025.05.05.

Ösztöndíj | Felsőoktatás

A jövőben még több bilaterális megállapodást kívánunk kötni világszerte elismert művészeti és akadémiai intézményekkel. - Kérdéseinkre Dr. Huszár Orsolya, nemzetközi igazgató és a Nemzetközi Igazgatóság munkatársai válaszoltak.

A Színház-és Filmművészeti Egyetem egyedi képzési lehetőséget kínál (leendő) hallgatóinak. Mit jelent ez hazai és nemzetközi viszonylatban az Egyetem számára? 

A 160 éves Színház- és Filmművészeti Egyetem egyedülálló, a legfrissebb nemzetközi művészeti irányzatokra nyitott és befogadó közeget biztosít oktatóinak és hallgatóinak egyaránt. Intézményünk nemcsak neves külföldi előadókat lát vendégül –Marco De Marinis, Jean-Marie Pradier, Valère Novarina–, hanem a hagyománnyá vált soproni Nemzetközi Színházi Workshopon is lehetőséget teremt arra, hogy különböző országok művészhallgatói közösen alkothassanak, tanulhassanak és inspirálhassák egymást.

A nemzetköziesítés egyre meghatározóbb szerepet tölt be Egyetemünk életében. Egyedi képzéseinknek köszönhetően folyamatosan növekszik a külföldi hallgatók érdeklődése, akik jellemzően egy vagy két szemeszterre csatlakoznak hozzánk. Különösen nagy sikernek örvend a közép-európai viszonylatban is egyedülálló virtuális stúdiónk, amelyhez angol nyelvű kurzust kínálunk vendéghallgatóink számára. 

Mit jelent az Egyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram és hogyan támogatja az Egyetem nemzetközi vízióját, törekvéseit? 

Dr. Huszár Orsolya, nemzetközi igazgató,
Színház-és Filmművészeti Egyetem

Színház-és Filmművészeti Egyetem Pannónia Ösztöndíjprogram kiemelt szerepet játszik az SZFE nemzetközi víziójában, mivel támogatja hallgatóink külföldi mobilitását és szakmai fejlődését. Az ösztöndíj lehetőséget biztosít számukra, hogy különböző országokban és kultúrákban szerzett tapasztalataikkal gazdagíthassák tudományos és művészeti ismereteiket. 

Az SZFE számára fontos, hogy hallgatói ne csak helyben, hanem nemzetközi szinten is részt vegyenek a művészeti párbeszédben és a nemzetközi művészeti közösségekben. 

Ezen felül a Pannónia Ösztöndíjprogram hozzájárul az egyetem nemzetközi kapcsolatrendszerének bővítéséhez, hiszen hallgatóink külföldi tanulmányai, kutatásai és projektek révén szorosabb kapcsolatokat alakíthatnak ki a világ különböző művészeti intézményeivel. 

A színházi és filmes szakma sajátosságaiból adódóan hallgatóink számára a hosszú távú mobilitási programok kevésbé megvalósíthatók, így különösen népszerűek a rövid távú lehetőségek. Ennek köszönhetően oktatóink és hallgatóink részt vehettek többek között a Karlovy Vary filmfesztiválon, ahol olyan sikeres szakmai kapcsolatokat alakítottak ki, hogy a fesztivál szervezői idén is visszavárják csapatunkat a szakmai műhelymunkára.

A program eddig több mint 150 mobilitást tett lehetővé, amely kiemelkedő eredmény az SZFE életében. Az ösztöndíjprogram nemcsak európai kapcsolatainkat erősíti, hanem távolabbi, valamint határon túli egyetemi és színházi együttműködéseinket is tovább mélyítette, például a marosvásárhelyi és kolozsvári egyetemekkel, valamint különböző színházi társulatokkal.

Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot? Hogyan ösztönzik a hallgatókat a Pannónia Ösztöndíjprogramban való részvételre

A Pannónia Ösztöndíjprogram népszerűsítésében az egyetem folyamatosan biztosít elérhetőséget a program koordinátorával. 

A pályázati időszakban intenzíven hirdetjük a lehetőségeket: digitális kijelzőkön megjelenő promóciós anyagokkal, személyes tájékoztatókkal és Zoom-os pályázati tanácsadásokkal segítjük a hallgatókat, hogy minél többen részt vehessenek a programban. A Zoom-os tanácsadások során lehetőséget biztosítunk a hallgatóknak, hogy kérdéseket tegyenek fel és tisztázzák a pályázati folyamat részleteit, még hétvégi időpontokban is, hogy mindenki számára hozzáférhetőek legyenek az információk.

Bízunk benne, hogy a hazatérő hallgatók és oktatók ajánlásai, valamint az ő személyes tapasztalataik átadása motiválják a jövőbeli mobilitásokat.

Szeretnénk olyan eseményeket is szervezni, ahol a hazatért hallgatók és oktatók informális formában, játékos módon oszthatják meg élményeiket, így inspirálva egymást a további mobilitásokra. 

Melyek a legkedveltebb úti célok a hallgatók körében

Hosszú távú mobilitások esetében Németország, Portugália, Spanyolország , és Olaszország, de megvalósulnak utak Hollandiába, valamint a tengerentúlon az Egyesült Államokba és Japánba is. 

Melyik mobilitási forma a legnépszerűbb? 

A legnépszerűbbek a rövid távú mobilitások és a szakmai gyakorlatok. 

Milyen mobilitási lehetőséget használnak ki az oktatók, intézményi dolgozók? 

Az SZFE-n az oktatók és intézményi dolgozók számára széleskörű mobilitási lehetőségeket biztosítunk, amelyek elsősorban szakmai fejlődést és nemzetközi kapcsolatépítést szolgálnak.

A nyári hónapokban különböző szakmai képzéseken vehetnek részt, amelyek között nyelvi és kommunikációs kurzusok mellett metodológiai, valamint egyéb akadémiai készségek fejlesztésére irányuló tréningek is szerepelnek. Ezek a képzések nemcsak a gyakorlati tudás megszerzését teszik lehetővé, hanem a nemzetközi akadémiai közösségekben való aktív részvételt is elősegítik. 

Emellett az oktatók és dolgozók számára szakmai látogatások és kutatási mobilitások is elérhetők, amelyek nemcsak az egyéni szakmai fejlődést támogatják, hanem hozzájárulnak a nemzetközi hálózatépítéshez is. 

Az ilyen típusú mobilitások lehetőséget biztosítanak arra, hogy intézményünk dolgozói különböző nemzetközi intézményekben, kutatóhelyeken szerezhessenek új tapasztalatokat, melyeket később a hazai oktatásban is kamatoztathatnak. 

Építenek új partnerkapcsolatokat a Pannónia Ösztöndíjprogram révén? 

Igen, a Pannónia Ösztöndíjprogram jelentős mértékben hozzájárul új partnerkapcsolatok építéséhez. Az ösztöndíjprogram nemcsak a hallgatói mobilitást ösztönzi, hanem új nemzetközi kapcsolatok kialakítását is lehetővé teszi, amelyek erősítik az SZFE globális jelenlétét és hozzájárulnak a nemzetközi együttműködéseink bővítéséhez. 

Az új megállapodások lehetőséget adnak arra, hogy további intézményekkel alakítsunk ki közvetlen kapcsolatot, ami hosszú távon mind az oktatás, mind a kutatás terén előnyöket biztosít az egyetem számára.

A Színház és Filmművészeti Egyetem hallgatói külföldi mobilitáson Pannónia Ösztöndíjprogrammal

Az Önök megítélése szerint melyek az Egyetem legfontosabb eredményei a nemzetközi kapcsolati háló megtartása és kiterjesztése tekintetében? 

Az SZFE nemzetközi kapcsolati hálója az elmúlt években jelentősen bővült, ehhez nagyban hozzájárult két évvel ezelőtt a Madách projekt, melynek keretében közel 160 hallgató dolgozott együtt 10 különböző országból, valamint a soproni nemzetközi workshop, amelyet már hagyomány jelleggel rendezünk meg idén másodszorra. 

Illetve ősszel lesz az első saját szervezésű nemzetközi egyetemi filmfesztiválunk, amelyre meghívtunk három külföldi és két hazai egyetemet is. A soproni workshopon hallgatóink közös színházi produkciót hoznak létre külföldi hallgatótársaikkal.

Ezek az események nemcsak a hallgatók, hanem az oktatók számára is lehetőséget adnak a nemzetközi tapasztalatcserére és tudásmegosztásra. A tervezett nemzetközi egyetemi filmfesztivál még inkább erősíteni fogja az SZFE nemzetközi jelenlétét, hiszen lehetőséget biztosít a hallgatóknak és az oktatóknak egyaránt arra, hogy nemcsak a helyi, hanem a nemzetközi filmipar és művészeti közösségek tagjaival is kapcsolatba lépjenek. 

Az SZFE egyre növekvő nemzetközi jelenléte az oktatói gárda bővülésében is megnyilvánul. Az egyetem folyamatosan vonzza a nemzetközi szaktekintélyeket, akik hozzájárulnak a képzés színvonalának emeléséhez. Az egyre több nemzetközi oktató jelenléte lehetőséget biztosít arra, hogy a hallgatók a legújabb nemzetközi trendekkel és szakmai megközelítésekkel ismerkedjenek meg, miközben a nemzetközi szakmai közösségekhez való csatlakozásuk is könnyebbé válik. 

Milyen tervei vannak az Egyetemnek a jövőre nézve a nemzetköziesítést tekintve? 

A jövőben még több bilaterális megállapodást kívánunk kötni világszerte elismert művészeti és akadémiai intézményekkel. Terveink között szerepel, hogy még több nemzetközi szaktekintélyt vonjunk be az oktatásba, illetve saját oktatóinknak mobilitási lehetőségeit is bővíteni kívánjuk.

A kutatás és a szakmai fejlődés terén is új nemzetközi együttműködéseket kívánunk kialakítani. A közös kutatási projektek, workshopok és konferenciák lehetőséget biztosítanak arra, hogy az SZFE ne csak oktatási, hanem kutatási szempontból is kiemelkedő nemzetközi szereplővé váljon.

Ezen felül szeretnénk az SZFE külföldi hallgatói létszámát is növelni, az angol nyelven elérhető kurzusaink bővítésével. Ennek érdekében indítottuk el a mikrotanúsítványt adó képzéseinket, amelyek mozgásképzés, hangképzés, valamint egy kombinált mozgás-és hangképzés kurzus elvégzését teszik lehetővé. 

Ezek az újdonságnak számító programok vonzóak lehetnek külföldi szakmai vagy felsőoktatási partnereink számára. 

Ezen felül szeptemberben indítjuk a színészképzésünk zsidó színházi specializációját, amelynek keretén belül a hallgatóinknak lehetősége lesz a mobilitási ablakban egy izraeli partneregyetemen tanulni. 

További újításaink közé tartozik, hogy 2026-ban készülünk egy nemzetiségi színházi specializációt is indítani a színészképzésen belül, ahol egy színész osztályon belül különböző magyarországi nemzetiségek vesznek részt majd a képzésben: itt fontos szerepe lesz a nemzetiségi nyelv ismeretének és használatának tanulmányaik során.

A Pannónia Ösztöndíjprogram és más mobilitási lehetőségek révén lehetőséget biztosítunk hallgatóink számára, hogy szélesebb körben szerezhessenek nemzetközi tapasztalatokat, miközben az intézményünk nemzetközi kapcsolati hálója is folyamatosan bővül.

Képek: Színház-és Filmművészeti Egyetem

Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!

pannonia statisztika szöveges

Utolsó módosítás: 2025.05.05.