Nyár Pekingben - motoros mentorok, teafőzés és kínai gyerekversek

2024.10.28.

Ösztöndíj | Felsőoktatás

Interjú Szatmáry Sárával, az Óbudai Egyetem mérnökinformatikus hallgatójával, aki részt vett a Beijing Institute of Technology nyári egyetemén.

Mesélj egy kicsit arról, merre jártál Pannónia ösztöndíjjal?

Én Pekingben egy egyhónapos nyári egyetemen vettem részt, menedzsment és innováció tanfolyamon tanultam.

Mi alapján esett a választásod erre Kínára és a nyári egyetem lehetőségére?

Mindig is érdekelt az ázsiai, kínai kultúra, és mindig is szerettem világot látni. Így hát tökéletesnek véltem a Beijing Institute of Technology nyári egyetemét, ahol egy hónapig kint tanulhattam Kína fővárosában. A nyári egyetem során megismerhettem a kultúrát, az embereket és még hasznos dolgokat is tanulhattam.

Folyó Kínában a két parton házakkal a folyón egy kishajó közlekedik

Mik voltak az első benyomásaid az országról? 

Kína nagyon rendes, tiszta és az emberek nagyon kedvesek. A város hatalmas, ez azt jelenti, hogy, akár két órát is utazhatunk azért, hogy a város egyik részéből a másikba érjünk. A tömegközlekedés viszont nagyon jó.

Mi jelentette a legnagyobb kihívást és hogyan sikerült leküzdened?

Számomra a legnagyobb kihívást azt jelentette, hogy a kínaiak többsége nem tud angolul. Ezt a kihívást úgy küzdöttem le, hogy sokszor használtam Google fordítót, amikor a boltosokkal vagy az eladókhoz beszéltem. Vagy megpróbáltam a mentoraimmal maradni, hiszen ők tudtak kínaiul.

Miben más a kinti egyetemi élet? 

Nem sokban más a kinti egyetemi élet. Egyedül az volt meglepő, hogy mennyire olcsó volt az egyetemi étteremben az étel. Emellett természetesen az is meghökkentett, hogy a kampusz mekkora volt: 15 percet kellett sétálni a kampuszon belül, hogy eljussak az egyik épülettől a másikig.

Egyetemista lány a Beijing Institute of Technology épülete előtt

Milyen kurzusokon vettél részt a nyári egyetem keretében?

Én a nyári egyetemen a menedzsment és innováció tanfolyamon voltam. Ami azt jelentette, hogy minden héten öt napon keresztül különböző tematikájú menedzsment órákon, tehát gazdasági órákon vettem részt. 

Emellett - hogy a kínai kulturális élmény még jobb legyen - voltak kínai nyelvórák és kínai kulturális órák is, ahol nem csak megtanultunk egy kicsit kínaiul, de rajzoltunk kínai karaktereket, készítettünk kínai teát és kínai gyerekverseket tanultunk.

Mi volt a legjobb dolog, ami kint történt veled?

A legpozitívabb dolog, ami történt, az az volt, hogy a mentoroknak volt kis motorjuk és megengedték, hogy mögéjük felszálljak, amikor az egyik épületből a másikba mentünk, vagy éppen ebédelni, így a közlekedés sokkal egyszerűbb volt.

Milyen tanácsot adnál azoknak, akik még nem vágtak neki Pannónia ösztöndíjjal a világnak?

Én azt tanácsolom mindenkinek, aki Kínába szeretne menni (vagy akárhová, ahová a szíve húzza), hogy ne féljen semmitől. Az internet a barátunk, mindent megtalálhatunk rajta, így nem áll fenn a veszély, hogy elveszünk vagy nem tudunk beszélni a helyiekkel. 

Legyenek bátrak és lássanak világot, szerezzenek új barátokat és érezzék jól magukat, minden szuper lesz!


Egyetemista lány a Kínai Nagyfalon

Fotók: Szatmáry Sára

Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!

pannonia statisztika szöveges

Utolsó módosítás: 2024.10.29.