Japánban nagyon odafigyelnek minden emberre

2024.10.14.

Ösztöndíj | Felsőoktatás

Interjú Kovács Annával, aki a Budapesti Gazdasági Egyetem hallgatójaként a 2024-2025-ös tanévet Japánban, a Josai Egyetemen tölti.


Mesélj egy kicsit arról, hol vagy és mit tanulsz? 

Japánban vagyok a Saitama prefektúrában lévő Josai Egyetemen, Tokiótól körülbelül 1 óra 45 percnyire. Itt a Menedzsment karra vettek fel, és a kari órák mellett vannak japán nyelv óráim is.

Mi alapján esett a választásod erre Japánra és a Josai Egyetemre?

A Budapesti Gazdasági Egyetemnek, ahova járok, már régóta kapcsolata van ezzel az egyetemmel, mivel minden februárban Magyarországra látogat 10 japán diák a Josai Egyetemről egy rövid, tíznapos közös kutatás erejéig. Itt találkoztam a mostani szaktársaimmal is, és nagyrészt ők inspiráltak, hogy egy ilyen hosszú mobilitást vállaljak.

utcakep Japánban

Mik az első benyomásaid az országról? 

Japán egy nagyon különleges ország, nagyon érződik a tipikus ázsiai csoportszellem. Mindenki tudatában van, hogy mennyi „gondot” okoz a másik embernek, mennyi teret foglal el. Nagyon odafigyelnek minden emberre, és elsősorban a mások kényelmére gondolnak, mintsem a sajátjukra.

Mi a legnagyobb kihívás kint?

A nyelv egy nagy akadály, nincs az, hogy ránézek a táblára, és tudom mi van odaírva. Személy szerint bízom a tudásomban, de így is nagyon sokszor előkerül a Google fordító. A tanárok is van, hogy hadarnak, és nem sok mindent értek, fontos a kontextus, az alapján nagyjából tudom követni az órákat.

A másik, hogy én még nem laktam külön a szüleimtől, úgyhogy most úgymond a mélyvízben vagyok. Szerencsére van egy szuper szobatársam, és együtt mindennel megbirkózunk.

fiatal lány fekete pulóverben Japánban piros kapuk alatt sétál

Miben más a japán egyetemista élet? 

 Az itteni étkezés szerintem a legeslegmásabb, otthon nem tudnám azt az életvitelt folytatni egyetemistaként, amit itt. Rengeteg előre elkészített olcsó „uzsonnásdoboz” vagy bentó van a kisboltokban, amikből minden második sarkon van egy. Abszolút megfizethető az étel és az adagok is rendben vannak.

Az egyetemen pedig sajnos minden kurzus egy vagy két kredit, úgyhogy kicsit teperni kell ilyen téren.

Melyik a legizgalmasabb kurzus, amit felvettél? 

Talán a Bevezetés az adatelemzésbe, (Data science Introduction/データサイエンス入門), hiszen ezt, bár szükséges a szakdolgozatomhoz, ilyen részletesen nem hiszem, hogy tanítják az otthoni egyetemen. 

Mi a legnagyobb pozitív meglepetés, ami eddig történt veled Japánban?

Nem tudtam, hogy ki lesz a szobatársam, és nem is nagyon tudtunk beszélni európai diákok egymással, mielőtt idejöttünk, de szerintem ennél pozitívabb embert nem is találhattak volna mellém. Egy szlovén lánnyal kerültem egy szobába, és majdnem minden helyre együtt megyünk. Bár nem beszéljük egymás nyelvét, nagyon jól kijövünk. Ha mással laknék, szerintem nem élvezném ennyire az itt töltött időmet.

egyetemisták szelfiznek egy japán étteremben

Mit üzensz kintről azoknak, akik még nem vágtak neki Pannónia ösztöndíjjal a világnak?

Ha bizonytalannak is érzed magad, ne hagyd, hogy a félelmeid tartsanak vissza életed kalandjátólIlyen lehetőség csak kevésszer adódik, ragadd meg amíg tudod, és vágj bele! Ismerd meg egy vadonatúj önmagad, hidd el, így még könnyebben fogod venni az ezt követő akadályokat.

Képek:Kovács Anna

Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak a Pannónia Ösztöndíjprogrammal!

 

pannonia statisztika szöveges

Utolsó módosítás: 2024.10.17.